In fashion

Things you Should Know Before you buy a Fur Coat


Ostatecznie przyszła zima, a za oknem widoczne są tony rozłożystego śniegu. Wychodząc z przytulnego mieszkania, czy domu na pewno nie jedna z nas zachodzi w głowę, co ubrać, aby
wyglądać olśniewająco, elegancko i czuć się komfortowo przy niskich temperaturach. Wiele kobiet zastanawia się nad kupnem futra, jednak bardzo duża część zniechęcona jest opiniami, że futra są drogie, pozyskiwane ze zwierząt, bądź po prostu kiczowate. Nic bardziej mylnego. Pomimo tego, że spora część marek odzieżowych proponuje nam produkty niskiej jakość w bardzo nieprzystępnych cenach, można odnaleźć fantastyczne futra, które nie są ani zbyt drogie, ani kiczowate, a przede wszystkim są syntetyczne. Aby jednak znaleźć taką perełkę w morzu pełnym małż trzeba się sporo natrudzić, nabiegać i nagłówkować. Przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań, które naprowadzą nas na ten jedyny w swoim rodzaju skarb. Mianowicie Czy chcę kupić futro prawdziwe, czy syntetyczne, Jak duży budżet mogę przeznaczyć na płaszcz i Czy jest to kicz, czy klasa sama w sobie. Dziś postaram się nakreślić Wam mój punkt widzenia i odpowiedzieć na powyższe pytania. 
Od początku istnienia życia ludzkiego na Ziemi, człowiek okrywał się skórą zwierzęcą. Pierwsi ludzie nie mieli zbyt dużego wyboru, więc w kwestii tkanin dominowały prawdziwe skóry i futra. Sprzyjały temu również warunki atmosferyczne oraz ich tryb życia. Przechodząc wstecz przez każdą epokę zauważymy, że futra były obecne w życiu ludzkim. Niegdyś były one wyznacznikiem bogactwa, przepychu i przynależności do wysoko usytuowanej grupy społecznej, jednak zwyczaj ten przełamała francuska firma Revillon w II połowie XIX wieku, kiedy to rozpoczęła masową produkcję wyrobów z futra, traktując je jako zwyczajny rodzaj tkaniny. Do dziś futra z gronostaja, lisa, norki, czy królika pojawiają się na czerwonych dywanach wśród blasku flashy. 
Futra syntetyczne pojawiły się na rynku światowym dopiero w latach 50' XX wieku, wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat tego, skąd futra są brane i w jaki sposób zostały pozyskane. Z biegiem lat powstał ruch obrony praw zwierząt zapoczątkowany przez francuską modelkę, piosenkarkę i aktorkę filmową Brigitte Bardot. Idąc w jej ślady w 1980 roku założona została organizacja PETA, którą wsparło wiele modelek, aktorek oraz celebrytów. 
Dobrze wykonane sztuczne futro może być tak samo piękne, jak prawdziwe, jednakże wielu znanych projektantów, takich jak Fendi, Dior, Valentino czy Isabel Marant wciąż ucieka się do wyrobów z materiałów naturalnych. Dlaczego? Możliwe, że chodzi o kwestie pieniężne, chociaż walory estetyczne również odgrywają ogromną rolę. Pomimo panujących stereotypów produkcja futer zarówno prawdziwych, jak i syntetycznych, ma katastrofalny wpływ na środowisko naturalne. Materiały pochodzenia naturalnego bardzo często pozyskiwane są w sposób nadzwyczaj brutalny, a hodowle zwierząt nie pozostawiają wiele do rzeczenia. Do produkcji materiałów syntetycznych w ogromnych ilościach używana jest ropa naftowa, więc kwestię tą pozostawiam wam do osądu własnego. Osobiście jednak wybieram futra syntetyczne.
Każda z nas dysponuje różnym budżetem. Jedna może wydać na płaszcz fortunę, inna ma nieco mniejsze pole do manewru. Chciałabym rozważyć obie sytuacje i nakierować Was na dobrą drogę do wymarzonego futra. Zatrzymajmy się na moment przy pierwszym przypadku. Zakładając, że mamy dużą ilość pieniędzy, jeśli zależy nam na jakości i materiale naturalnego pochodzenia, bez przeszkód możemy zatrzymać się u najbliższego Fendi. Ale co w przypadku, kiedy chcemy futro z materiału syntetycznego? Z pomocą przychodzą nam różne sklepy Internetowe, w których mamy naprawdę szeroki asortyment i możemy spędzić godziny wybierając idealne okrycie wierzchnie. W przypadku, gdy fortuna nie dopisuje świetnym rozwiązaniem są poszukiwania w odzieży z drugiej ręki. W dużych miastach jest naprawdę wiele dobrych lumpeksów, w których można znaleźć perełki od firm takich jak GAP, Giorgio Armani, czy nawet Coco Channel. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie. kiedy i jak szukać. Pamiętajmy jednak, że dobry płaszcz to absolutna podstawa kobiecej garderoby i nie warto na nim oszczędzać. 
Futro jest bardzo uniwersalnym elementem w kobiecej szafie, pasuje zarówno na eleganckie kolacje, jak i na chłodne zimowe spacery. Niemniej jednak z jego uniwersalnością nie należy przesadzać, gdyż łatwo po prostu popaść w kicz. A czym jest kicz? Czymś przesadzonym. Wybierając futro należy przemyśleć, czy na pewno odpowiada nam dany wzór, tekstura i materiał, oraz zastanowić się, czy aby na pewno za kilka lat będziemy nosić wymarzone futro w lamparcie cętki.This post whas shoot on the Canon by Aleksandra Drążek

Related Articles