In fashion

How to wear Man's Clothes Combined with Woman's Fashion


Zawsze powtarzam, że moda to pojęcie względne. Wielu z nas łączy wszelkiego rodzaju,
diametralnie różne kroje i fasony aby powstały ponadczasowe stylizacje. Duża grupa ludzi pragnie
być zauważona i zapamiętana dlatego sięga po coraz to nowsze i odważniejsze rozwiązania. Jednakże kroje dzielone są na dwie kategorie - męskie i damskie. Zatem jak to ma się do świeżych rozwiązań w modzie? Kobiety od zawsze eksperymentują z kategoriami fasonów, stąd też wzięła się moda na kroje męskie w modzie kobiecej, a dziś zamierzam trochę wam o tym opowiedzieć.


Cofnijmy się w czasie historycznie, do momentu, w którym to właśnie mężczyznom przypisane były spodnie. Nie do pomyślenia było, aby to kobieta wykonywała męski zawód, a co dopiero nosiła spodnie! Jako pierwsza, ogólny stereotyp przełamała Coco Chanel - ówczesna, początkowo paryska, ikona stylu i klasy. Następne w kolejce do kobiecej garderoby było obuwie. Dziś powiedzielibyśmy, że klasyczne oxfordki są bardziej unisex, jednak wtedy były typowo męskim atrybutem. 
Natomiast jak sprawy miały się na przełomnie XX i XXI wieku? Kiedy kobiety zaczęły obejmować stanowiska kierownicze, pod koniec lat 90, a na początku roku 2000 na nowojorskie wybiegi weszły uniformy do złudzenia przypominające te męskie. W końcu kobieta będąca szefem wielkiej firmy nie mogła zarządzać w spódnicy - strój musiał podkreślać siłę i pozycję bizneswoman, aby budziła respekt wśród męskiej części świata biznesu, który swoją drogą nie jest sfeminizowany.W modzie płeć staje się kategorią coraz bardziej płynną. Na pokazach prezentowane są jednocześnie męskie i damskie kolekcje. Androgeniczne akcenty od lat królują w modzie kobiecej, a na wybiegach i w sesjach pojawia się coraz więcej modelek trans. Czy w związku z tym tradycyjny podział w sklepach na ubrania dla niej i dla niego ma jeszcze sens?.
- Aleksandra Kisiel vumag.pl

Obecnie wszystko jest znacznie prostsze - w streetwear'rze panuje ogólna dowolność w dobieraniu strojów czy dodatków. Trendem widocznym na ulicach wielu stolic, bardzo zbliżonym do mody męskiej są kuloty - spodnie z szerokimi nogawkami, których jestem ogromną fanką. Osobiście kupiłam już dwie pary i bezustannie łącze je z kobiecymi szpilkami czy klasycznymi oxfordkami. Również krawat na kobiecej szyi na nikim już nie zrobi wrażenia. Chodząc do szkoły mundurowej codziennością dla mnie i damskiej mniejszości społeczności Zespołu Szkół Łączności jest krawat. 
W takim razie skoro w modzie damskiej jest bardzo dużo męskich fasonów - skąd czerpać inspiracje? Osobiście polecam lektury dotyczące klasy i elegancji w modzie męskiej, z których nawet kobieta może wyciągnąć naprawde wiele przydatnych informacji. Jedną z książek dumnie prezentujących się na mojej półce jest książka twórcy Czasu Gentlemanów Łukasza Kielbana pt.: "Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana". Tam między innymi poruszane są kwestie dotyczące wyglądu i szczerze powiedziawszy mogę śmiało stwierdzić, że porady tam zawarte można potraktować dość uniwersalnie - w końcu żyjemy w czasach ogólnego równouprawnienia i unisex'u. 
Tak jak wspominałam na początku - moda jest pojęciem względnym. Dodatki i ubrania można łączyć dowolnie, niezależnie od tego, czy należą one do kategorii fasonów męskich czy damskich i co najważniejsze, nadal wyglądać ponadczasowo. Sama w szafie posiadam naprawdę wiele męskich ubrań, a ich skala rozciąga się od klasycznych swetrów, przez dodatki i spodnie, aż po odzież sportową. Dlaczego? Uważam, że odzież męska bardzo często jest wykonana lepiej, wpada bardziej w kanony piękna, które ujmują moje serce oraz jest znacznie bardziej wygodna i praktyczna dla kobiety żyjącej szybko.


This post whas shoot on the Canon EOS 700D by Miłosz Michałowski.


Related Articles