LOOK OF THE DAY


jeans & maxi coat/dżinsy i płaszcz - H&M
shoes/buty - Jenny Fairy
shirt/koszula - ZARA
necklace - DIY


Last month I must leave the idea of leisure and take the business side of bloggers life seriously, in general. With two days subtracted from everyday life I left the comfortable flat shoes too, and took my high heels game on the highest level. Sometimes you should present yourelf as a persone whose every day starts in the high heels reading British Vogue while eating breakfast and drinking prosecco on the Sopot beach. And I did just that. I took a major (even at my standards) risk and decided to be friends with this season's fashion hit which maxi coat is. I choose one by H&M as it was relatively inexpensive.
If you just thought that choosing an outfit in which we don't feel one hundered percent comfortable is a bad idea, you better leave this idea quickly. Personally, i feel the most comfortable in male's clothing but as I'd like to feel like woman and match my outfit to situation I must suffer a little bit - eve if I don't want to.

***

W ubiegłym miesiącu musiałam odpuścić sobie wypoczynek i generalnie wziąć się bardziej za biznesową stronę życia blogera. Oznaczało to nie tylko kilka dni wyjętych z życia, ale również porzucenie wygodnych płaskich butów na rzecz obcasów. Czasem trzeba się zaprezentować jako osoba chodząc na co dzień w szpilkach i poczytująca brytyjskiego Vogue do obiadu przy lampce prosecco na molo w Sopocie. Tak też zrobiłam. Podjęłam się nawet niemałego ryzyka, jakim jest założenie, przy mojej sylwetce, jednego z nowszych hitów sezonu, tak zwanego maxi coat. Wybrałam ten marki H&M bo wydał mi się stosunkowo nie za drogi.
Jeśli według was wybieranie stroju, w którym nie czujemy się w stu procentach wygodnie jest bardzo złym pomysłem, radzę jak najprędzej porzucić tę myśl. Osobiście najswobodniej czuję się w męskich ubraniach, ale jak wiadomo, chcąc czuć się w pełni kobieco i wyglądać stosownie do sytuacji czasami trzeba pocierpieć - czy tego chcemy czy nie.

on photos you could see more comfortable version of my LOTD which is mentioned on the post/
na zdjęciach możecie zobaczyć wygodniejszą wersję LOTD napomnianego w poście

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz